У будь-якому випадку, вибираючи цінні ювелірні прикраси, ви могли наштовхнутися на вироби з родієм. Ні, це ні в якому разі не страшний хімічний матеріал. Цю речовину використовують для того, щоб срібло мало додатковий блиск. І все ж, що це за метал, а також чому його використовують для покриття срібних прикрас?

Що таке родій?

Родій являється одним з найдорожчих металів. Принаймні, серед тих, про які ми знаємо. Як і паладій, він входить до платинової групи. Його виробляють із «сирої» платини. Більше того, якщо зібрати весь родій на планеті, то вийде всього-на всього кілька десятків тонн. Саме через свою рідкість він є доволі дорогою речовиною.

Відкрили його в 1803 році для усього світу. За це дослідження можна завдячувати англійському вченому. Його реальні властивості поки не вдалось дослідити досконало, але це не заважає іншим активно застосовувати матеріал в промисловості:

  • Ювелірна справа;
  • Хімія;
  • Автомобілі;
  • Виробництво всіляких речей зі скла.

Серед головних переваг родію - це його довговічність та неймовірна міцність. На відміну від інших металевих речовин, він не окислюється, не піддається впливу вологи й кислот, а також жодним чином не руйнується від перепаду температури.

Хімічна будова родію дає зрозуміти той факт, що він є пасивним металом. А значить не вступає в жодну реакцію з «родичами». Саме тому, його обирають, як «захисний» щит коштовностей не лише срібних, але й золотих.

Як відбувається «родіювання» ювелірних виробів зі срібла?

Покриття застосовується вже до повноцінно готових прикрас. Як ми вже згадували раніше, цим металом покривають обидва варіанти ювелірних виробів - срібних і золотих. Частково воно здатне надати прикрасі прохолоднішого відтінку, даруючи їй біліший колір.

Метал, який покрили родієм, навіть виглядає більш цікаво й благородно. На ювелірних виробництвах ми можемо побачити родіювання гальванічним методом. Ба більше, виріб покривається родієм повністю.

  1. Перш ніж прикрасу покриють родієм, її мають попередньо очистити за допомогою ультразвуку. Виріб також знежирюється й промивається в дистильованій воді. Це допомагає очистити срібло від зайвого пилу та часточок, що можуть завадити ідеальному покриттю прикраси.
  2. Для обробки срібної прикраси використовують концентрат родію, який попередньо розвели у воді. Виріб набуває ролі катода, а титаново-платинова пластинка - анода. До розчину подають струм, який і активує ту сам гальванічну реакцію. В залежності від загальних розмірів виробу зі срібла, процедура така може тривати до 3 хвилин.
  3. Оброблені вироби після цього варто промити. Потім ювеліри оцінюють їх зовнішній вигляд: загальну якість, щільність покриття та його досконалість. Якщо прикраса зі срібла стала матовою, то її полірують. Потім знову ж таки процедуру родіювання потрібно повторити.

Якщо не потрібно родіювати все, а лише частину?

Тоді для цього добре було б обрати родієвий олівець. Він допомагає покрити й захистити лише окремі ділянки того чи іншого виробу, водночас також не забезпечує якісного шару на ньому. Завдяки цьому методу можна легко відновити родієве покриття на улюбленій срібній прикрасі.

Для чого родіюють прикраси?

Така процедура має не лише естетичні переваги: в плані блиску й краси виробу. Покриття також захищає від різноманітних ушкоджень: як механічних, так і хімічних. Таким чином, ювелірний виріб буде ще довго радувати ваше око.

Основні функції родію:

  • Підвищує стійкість виробу перед появою різних подряпин;
  • Зберігає привабливість й блиск металу;
  • Не дає тому чи іншому виробу зі срібла окислюватись при контакті з водою, хімічними засобами і тому подібне.

Саме завдяки родієвому покриттю люди з алергією на дорогоцінні метали відтепер сплять спокійно. Адже прямого контакту коштовності зі шкірою, як чистого металу - немає.

Якого кольору може бути родій та чи взагалі він у нього є?

Хоча ми вже й згадували, що речовина належить до платинової групи, але колір вона має білий. Або навіть і чорний.

Для срібних прикрас найчастіше використовують перший варіант, щоб додатково підкреслити естетику срібного сплаву та прозорого каміння. Білий родій й загалом чудово захищає метал від пошкоджень.

Чорне родіювання роблять доволі рідко. Його не наносять на прикрасу цілком. Речовину такого забарвлення часто використовують для оксидування срібла. Чорний родій підкреслює особливий рельєф прикраси, додатково виділяючи її переваги. Саме завдяки цьому методу відбувається чорніння металу.

Загалом, техніка родіювання доволі цікава річ. Вона непомітна звичайному оку, але від того не перестає бути важливою. Завдяки родію срібні прикраси зберігають максимально довго свою красу та акуратність. Тому завдяки цій речовині будь-яка каблучка чи підвіска ще довго тішитиме наше око.

Читайте також: "Як правильно підібрати кольє: особливості та нюанси, які варто врахувати"