Срібло — це один з найпопулярніших ювелірних матеріалів після золота. Ще під час уроків в школі ми дізнались, що він м’який, пластичний та піддається обробці. Навіть з такими властивостями цей метал є міцніший за золото. Але в будь-якому разі, для додаткової зносостійкості до срібла додають мідь. Так прикраси стають надійнішими.

Ювелірні вироби зі срібла обирають за їх стриманість та універсальність. “Прохолодний” колір легко підкреслить будь-який образ: від повсякденного до більш вечірнього.

Про проби срібла в метричній та каратній системах

Познайомимось для початку з базовими поняттями ювелірної справи.

Проба — це про наявність дорогоцінного матеріалу в прикрасі. Число вказується на клеймі прикраси й свідчить про вміст срібла в ньому. Нагадаємо, що “чистих” виробів не буває. Познайомимо вас ще з одним цікавим терміном.

Лігатура — це число домішок в срібній суміші виробу.

Pure silver bars.

Які бувають проби срібла?

На відміну від золотих сплавів, різноманітність срібних не така велика. Щобільше, вони навіть подібні між собою як ззовні, так і за властивостями. Їх стандарти всім відомі й незмінні — 999, 960, 925, 916, 875, 800 і 750 проба. Це означає, що прикраса має від 75% срібла в собі, а інша частина — це домішки: мідь, цинк, германій чи навіть платина.

Пройдемось по всіх пробах срібла почергово. Почнемо від “найчистішого” варіанту. 

  • 999 або 24 карати — це найвища проба срібла. Ним можуть покривати біжутерію або столові прибори, з нього також виготовляють цінні злитки. Кількість домішок тут незначна — приблизно 0,1%. Бо навіть за найкращих умов неможливо досягти повної чистоти металу.
  • 960 проба чи 23 карати — має 96% срібла у своєму вмісті. М’якість та пластичність цього сплаву найкраще пасує для виготовлення мистецьких витворів та філіграні. Срібні вироби з 960 проби не підійдуть для повсякденного використання.
  • 925 проба (22К) — це найбільш поширена проба срібла в Україні. В інших країнах він також відомий під назвою “стерлінгове срібло”. У своїй структурі цей сплав має 92,5% основного металу. Інші 7,5% — це мідь, а іноді нікель.
  • 875-ту пробу (21К) використовують для виготовлення скульптур, статуеток або інших предметів практичного вжитку. Цей сплав вже є міцнішим, але в кольорі з’являється невелика жовтизна. Яскравість їх блиску менша, на відміну від виробів 925 проби. Внаслідок цього, через більший вміст міді, виріб може чорніти швидше.
  • 830 проба (20К) застосовується для виготовлення різноманітних деталей, декоративних прикрас.
  • 800 (19К) та 750 проба — низькопробна суміш срібла. Вона має жовтуватий відтінок, але перевага є в іншому — вироби не втрачають форму з часом. Такі види проб срібла часто використовують для карбування монет. Іноді його так і називають — Silver Coin.

Проба на сріблі: поговоримо про інші види металу?

Про стерлінгове срібло ми згадували вище. Це інша назва стандартної проби виробів. А чи знали ви які ще назви існують?

Нейзильбер або німецьке срібло — це суміш міді, нікелю та цинку. Зазвичай, він випускається без зазначення проби. Чернь — сплав срібла, міді й свинцю. Її використовують для того, щоб емалювати ювелірні вироби. Часто чернь можна зустріти в мистецьких витворах або виробах релігійного характеру.

Електрум — сплав срібла та золота з іншими елементами. Його з легкістю можна зустріти в природі. Особливу популярність він мав за часів Стародавнього Єгипту.

“Фініш” усіх виробів зі срібла

Яка б проба срібла не була зараз у ваших руках, вона буде покрита родієм. Цей метал забезпечує стійкість срібних виробів до потемнінь і пошкоджень. Прикраси покриті родієм набувають яскравішого сяйва, стають більш зносостійкі та не викликають алергії.

Магазин Kviten пропонує своїм клієнтам прикраси з якісного срібла. Вони служитимуть вам довгі роки, не втрачаючи своєї краси та актуальності. Подарунки до будь-якого свята чи важливої події та речі, що приносять щастя без причини — це все про наші прикраси зі срібла.

Читайте також: "Особливості синтетичного каміння в оформленні ювелірних прикрас"